Přihlášení
Domovská stránka / Alergie a Alergická onemocnění
Alergie a Alergická onemocnění
Alergii lze chápat jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na opakovaný střet s vnějším prostředím, jednotlivé položky vnějšího prostředí jsou označovány jako alergeny.
Více informací o jednotlivých alergiích
Původ alergenů je různý, většinou se jedná o běžné látky nacházející se v našem prostředí jako např. pyl, prach, hmyz, roztoči, plísně, potraviny, kovy, léky.
Příčina rostoucího počtu alergických chorob není zcela jasná. V posledních letech se veliký důraz klade na zhoršující se prostředí a nevhodný životní styl (špatná strava, kouření, nedostatek pohybu, nadužívání antibiotik, přemíra očkovacích látek). Nepochybně vše probíhá na genetickém podkladě. Děti rodičů, z nichž oba jsou „atopici“, mají alergická onemocnění až v 80 %.
Alergeny se dostávají do organismu nejčastěji inhalační cestou. Dalším místem jejich průniku je zažívací ústrojí a pokožka. Lze tak předpokládat, že alergické astma nebo alergická konjunktivitida vznikají při kontaktu s inhalačními alergeny a ekzémy při kontaktu alergenů s kůží. Tato úvaha je však nesprávná. Brána vstupu alergenu do organismu většinou nerozhoduje o orgánovém postižení. O vzniku astmatu, rinitokonjunktivitidy nebo ekzému patrně rozhoduje vrozená orgánová predispozice. Proč do 3. –4. roku dítěte klinicky dominují potravinové alergeny a proč se vzdušné alergeny prosazují až v pozdějším věku, není dosud jasné. Pravděpodobně záleží na stupni zralosti/vývoji zažívacího traktu, kůže nebo sliznic dýchacího ústrojí.
Vyšetření na alergii
Nejcennější je podrobná anamnéza. Přítomnost alergie u rodičů nebo člena rodiny zvyšuje pravděpodobnost výskytu alergického onemocnění. V osobní anamnéze je nutné pátrat po závažnějších nemocech, reakcích na léky, přítomnosti implantátů, projevech alergických chorob v dětství. Důležitá je pracovní anamnéza. Při pátrání po alergenu se zaměřujeme na popis příznaků a okolností za kterých alergické projevy vznikají, zvyky, způsob života, školní, pracovní prostředí, volný čas, životní prostředí – byt, dům, nejbližší okolí bydliště.
Kožní testy
Doplňují podezření na alergii. Provádějí se na alergologickém pracovišti. Nejvíce je v povědomí tzv. prick-test (skarifikační/škrábací). Na kůži se kápne alergen a jemným hrotem o délce 1 mm se provede kapkou vpich. Reakce se odečítá za 15 minut. Měří se velikost zarudnutí. Pro vyšetřování kontaktních alergií IV. typu se provádí epikutánní testy. Malé množství alergenu se nanese na testovací náplast, která se přilepí na zdravou kůži zad na dobu 48 hodin. Reakce se odečítá ihned po sejmutí náplasti a po následujících 24 a 48 hodinách.
Krevní vyšetření
V krvi pacienta prokazujeme přítomnost specifických alergických protilátek IgE namířených proti různým alergenům. Dnes je možno vyšetřit specifické protilátky proti několika stovkám různých alergenů.
Provokační testy
Podstatou provokačního testu je vyvolat příznaky alergie tím, že vystavíme pacienta kontaktu s podezřelým alergenem.
Léčba alergie
Základem je omezení kontaktu s alergenem. Například bývá žádoucí zcela vyloučit kontakt se zvířaty nebo zavést přísná antiroztočová opatření. Protože je eliminace kontaktu s alergenem mnohdy nemožná provádí se tzv. hyposensibilizace a nasazují se léky s protialergickým účinkem.
Cílem hyposensibilizace je snížit přecitlivělost pacienta na diagnostikovaný alergen. Nemocný dostává injekčně nebo v kapkové podobě v pravidelných intervalech a stanovených dávkách roztok alergenu. Léčba je dlouhodobá, obvykle se provádí minimálně 3 roky. Úspěch léčby závisí na správném výběru alergenu, na jeho kvalitě, na vhodném dávkování a na dobré spolupráci lékaře s pacientem.
Typy alergických reakcí
Tradičně se rozlišují čtyři základní typy alergických reakcí, z nichž má pro pacienty největší význam reakce typu I a IV. První typ reakce se také nazývá „časná“, protože vzniká během pár minut od střetu s alergenem. Je projevem většiny známých alergických onemocnění, jako jsou senná rýma, astma, kopřivka nebo reakce na hmyzí poštípání. Typ IV je časově opožděný, alergické projevy vznikají obvykle mezi 24 a 72 hodinami od střetu s alergenem. Do této skupiny je zařazován tzv. kontaktní ekzém (kosmetika, náušnice, hodinky apod.). Poznámka: typ II = cytotoxická reakce, typ III = imunokomplexová reakce. Obě reakce jsou méně frekventované a většinou provází lékovou alergii.